מהו ממשק משתמש (UI)

מהו ממשק משתמש (UI)

מהו ממשק משתמש?

ממשק משתמש, או כפי שהוא נקרא באנגלית ובשפה המקצועית UI – User Interface, מתאר את חווית הגלישה באתר לא מבחינה טכנית, אלא מבחינת איכותת הגלישה עצמה: עיצוב האתר, אפשרויות החיפוש והניווט, מעבר בין דפים, מילוי טפסים, צפייה בתמונות וכולי. ממשק המשתמש הוא אלמנט חשוב ביותר באתר, מכיוון שאם הגלישה אינה נעימה עבור הגולש – הוא לא יחזור לאתר שלכם, ולעתים אף ינטוש את האתר בין אם מצא את מה שחיפש ובין אם לאו, רק מפני שהגלישה אינה נעימה עבורו.

מעבר להימצאות של הגולש באתר וחזרתו לביקורים נוספים, יש חשיבות לזמן בו הגולש מבלה בכל דף ודף. אם דפי האתר נעימים לעין ומפתים להמשך קריאה בעמודים נוספים, זמן השהות באתר שלכם מתארך.

כיצד מפתחים ממשק משתמש?

כדי ליצור ממשק משתמש ברמה גבוהה, כדאי להתייעץ עם מוחה לעיצוב ופיתוח ממשקי משתמש. תחום עיסוק זה התפתח במיוחד לאור ההתפתחויות הרבותת שקיימות כיום בכל מה שקשור לגלישה באינטרנט: כמות הזמן בו אנו מבלים בגלישה, סוג המידע שאנו מחפשים באינטרנט, המכשירים מהם אנו גולשים והשעות בהן אנו גולשים – כל אלו עוברים שינויים גדולים ומהירים בימינו. למשל, אם פעם רובנו היינו גולשים ממחשב PC באתרי האינטרנט, כיום זמן הגלישה דרך הטלפונים החכמים שלנו גדל בצורה משמעותית, מה שמחייב את ממשק המשתמש להתחשב והתאים עצמו לגולש הסלולארי, ולא רק לגולש מהמחשב.

דוגמה נוספת שקשורה לטלפונים החכמים ולממשקי המשתמש, היא האפליקציות. יותר מאתר אינטרנט, אפליקציות מאפשרות הן למפתחים ולהן לגולשים להיות נועזים יותר ולבחון ממשקי משתמשים חדשניים כל הזמן. יותר מאשר באתרי אינטרנט, אנו מצפים מאפליקציות לחדש, להפתיע ולנצל בצורה שונה את המכשיר ממנו אנו גולשים, בכל פעם מחדש. מעבר לכך, אפיון נכון של אפליקציות יגרום לניצול מקסימלי של תכונות המכשיר עליו הן אמורות לפעול.

ממשק משתמש בשורה התחתונה

עיצוב ופיתוח חכמים של ממשקי משתמש לאפליקציה או לאתר שלכם, יתנו לתוכן שלכם את הכבוד הראוי לו וגם יעניקו לגולשים חוויה תוך כדי. לכן, כל תהליך שלל עיצוב או בנייה של אפליקציה או אתר חייב להתחיל באפיון ממשק המשתמש על ידי גורם מומחה חיצוני.